I was going to say “just use whatever car you have access to, ice packs will last the drive” but after doing the math…probably not worth it unless you have a truck. I’m NOT going to do that math but here’s what I worked out for a car:
It’s 800 miles and the average new car apparently gets 27.5mpg, though I’m going to round that up to 30 because it’s mostly highway driving. At a (low) estimate of $3/gallon, that’s 27 gallons one way so that’s $162 for the full trip
Some quick searching says I can get 40qt coolers for $4 (local pickup). I’m assuming you’d want to keep the boxes for resale so a dozen eggs is about 12x4x3. I can’t find the internal dimensions for the cooler but let’s assume 12x24x14.
Each layer could fit 6 dozen eggs. Let’s make that 5 so we have room for the ice packs. For the same reason, we’ll say the eggs can be stacked 3 layers high. So 15 dozen or 180 eggs.
I do not want to think about car sizes so I’m gonna straight up guess: you can fit about of these 12 coolers in a sedan. That’s 2160 eggs in this ridiculous math problem.
I’m gonna say 5-6 ice packs per cooler so you’ll need 60-72. I found a place where you can get 100 for about $150 so we’ll go with that.
Now the eggs. You’d need to buy 180 dozen for $7.50, $1350.
Your total costs would be
54 gallons of fuel: $162
12 styrofoam coolers: $48
100 ice packs: $150
2160 eggs (180 dozen): $1350
$1710 for the whole trip.
Now let’s take your local prices and assume you’re selling your black market eggs at a discount - $10 per dozen. If you sold every single one, you’re at $90 in profit driving a normal car.
I was going to say “just use whatever car you have access to, ice packs will last the drive” but after doing the math…probably not worth it unless you have a truck. I’m NOT going to do that math but here’s what I worked out for a car:
It’s 800 miles and the average new car apparently gets 27.5mpg, though I’m going to round that up to 30 because it’s mostly highway driving. At a (low) estimate of $3/gallon, that’s 27 gallons one way so that’s $162 for the full trip
Some quick searching says I can get 40qt coolers for $4 (local pickup). I’m assuming you’d want to keep the boxes for resale so a dozen eggs is about 12x4x3. I can’t find the internal dimensions for the cooler but let’s assume 12x24x14.
Each layer could fit 6 dozen eggs. Let’s make that 5 so we have room for the ice packs. For the same reason, we’ll say the eggs can be stacked 3 layers high. So 15 dozen or 180 eggs.
I do not want to think about car sizes so I’m gonna straight up guess: you can fit about of these 12 coolers in a sedan. That’s 2160 eggs in this ridiculous math problem.
I’m gonna say 5-6 ice packs per cooler so you’ll need 60-72. I found a place where you can get 100 for about $150 so we’ll go with that.
Now the eggs. You’d need to buy 180 dozen for $7.50, $1350.
Your total costs would be
54 gallons of fuel: $162
12 styrofoam coolers: $48
100 ice packs: $150
2160 eggs (180 dozen): $1350
$1710 for the whole trip.
Now let’s take your local prices and assume you’re selling your black market eggs at a discount - $10 per dozen. If you sold every single one, you’re at $90 in profit driving a normal car.