• Wolf Link 🐺
    link
    41 year ago

    Noodles. Premade sauce in jars, that’s a different story, but the noodles themselves … I simply can’t taste any difference, so why should I pay five times as much for the same amount of noodles?

    Same with rice. I usually buy a huge bag of no-name rice from a nearby overseas market every couple of months, which is a lot cheaper than buying the same amount of rice in small bags, and doubly so if said rice is a brand name grain.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      71 year ago

      I disagree, there is a huge difference for pasta. People tend to buy Barilla here which is both expensive and bad. There are other brands which are much better and sometimes even cheaper (e.g. Rummo).

      But then again I find store bought sauces pretty uninspiring so it probably doesn’t matter which pasta you use for those. It really matters for making pasta dishes which rely using the starchy pasta water for creating a sauce (like carbonara).