4 servings (2 adults, 1 teen, 1 preteen)
Total $19.93/meal or 4.98/person
The protein (and feeding two teens) is this meals biggest expense. As a base without the protein the cost for the ENTIRE meal is $5.95 or $1.49/person. Substituting in a cheaper protein like tofu or increasing the portion of spicy beans would keep this meal well under $8.00 while keeping stomachs full.
Basic Expenses:
- White Rice-2 cups dry: $0.48
- 2lb Shrimp: $13.98
- Frozen Okra Bag: $1.50
- Spice Black Beans: $1.98
- Avacado x 4: $1.99
Breakdown of the Numbers:
5lb bag of rice = 12.5 cups dry = 36 cups cooked This equates to $0.24-$0.30 cents/cup dry or $0.08-$0.10 cents/cup cooked.
2lb Sand Bar Shrimp @ $13.98 = approximately 80 shrimp or $0.17/shrimp.
Frozen Okra $1.50/bag (We’re also growing this in the garden and hope to cut this cost soon!)
Spicy Black Beans: 1 x Black beans $0.79/can 1 x Tomato Paste $0.99/can 1/2 Onion $0.20* Salt/Pepper/Chipotle Powder ??
4 x Avacado $1.99
*Kroger sells a 2lb bag of onions that has 7 medium sized onions in it. Prices @ $2.79/bag or $0.40/onion.
I can get everything except the okra. Is there something I could substitute?
Not OP, but I don’t see why broccoli or green beans or any cheap veggie couldn’t substitute? But Okra largely isn’t a thing where I grew up so I don’t exactly have any special taste for it…and maybe that matters, lol.
As was said, you can just sub in any preferred veg! We just had this frozen okra waiting patiently in the freezer and decided to use it up.
deleted by creator