I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • FiveMacs
    link
    fedilink
    1311 hours ago

    About 12 every 2 days on my keto diet. I buy 18packs for like $5

    • @TodayOP
      link
      11 hour ago

      Yeah. We made a lot of egg bites when we were low carbing. Probably need to go back to that.

    • @MintyFresh
      link
      13
      edit-2
      10 hours ago

      There! I’ve been looking for a demographic upon which to lay blame, and here you are!

      Keto!?! It’s been the keto bros all along? Hoarding all those delicious eggs for your own woke ass diet? No wonder eggs are so pricey.

      Jk. Good luck with the diet though. And try not to fart in any enclosed spaces!