I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.
Me, 10-18. 2 per work day for egg Sammy. Then weekends depend on omelets and other meals depending on recipe. 10 minimum tho. Brother has 1 more chicken than his family eats eggs so if anything I buy less eggs than most households per month.