• burgerpocalyse
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    19
    ·
    5 days ago

    im ok with buying a container of laundry detergent every few months

    • doingthestuff@lemy.lol
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      9
      ·
      5 days ago

      Yeah I don’t use fabric softener or dryer sheets but a good value size jug of detergent is worth it to me. My wife and I both work two jobs., I don’t want to spend any time grating soap.

      • Clasm@ttrpg.network
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        9
        ·
        edit-2
        5 days ago

        I’d recommend powdered detergent instead. It’s usually far cheaper per load since you aren’t paying for them to ship you the water that’s in the liquid detergent.

        You also don’t need to follow the ‘load size’ guidelines listed on the scoop, as only the bottom line or two is really adding anything to most loads.

        Relevant Technology Connections Video

        • doingthestuff@lemy.lol
          link
          fedilink
          English
          arrow-up
          4
          ·
          5 days ago

          With my washer I get undissolved detergent if I don’t mix it with water before adding clothes. It’s not a huge deal but sometimes I’m tossing it in in a hurry and my teenagers don’t take the time to do it and then complain. Also teenagers can be very smelly and I have a little loyalty to a brand that seems to do a better job on the smell than others I’ve tried. I second your recommendation though for most people. I used to have a job doing laundry and the powdered detergent we used with the commercial washers worked great.

          • mnemonicmonkeys@sh.itjust.works
            link
            fedilink
            English
            arrow-up
            3
            ·
            4 days ago

            Add a 1/4 cup of distilled vinegar where you normally put in bleach. Vinegar is really good at removing smells, cheap, and doesn’t leave a residual smell on the clothes

    • exasperation@lemm.ee
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      5
      ·
      5 days ago

      Yeah, I just looked it up. The name brand that I buy is $23 for 132 fl oz. With the way I use laundry detergent, at 0.5 oz per cycle, that’s 264 cycles for $23. Less than $.10 for the name brand stuff, maybe less for a store brand.

      I have kids so I run 2 batches per week, but that’s still 20 cents per week for a family of 4. Not sure that’s worth making my own.