I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • @RBWells
    link
    13 hours ago

    It depends. Eggs are part of cakes and pancakes, and a very quick to cook healthy thing to eat. Family of 4 now, we go through between 8 eggs on a light week and 32 eggs on a week I make a lot of egg stuff, or if someone is bulking, like today I made shakshuka for supper and a cake, that’s eight eggs in one meal.

    I think they are a commodity and historically a cheap source of animal protein, that’s why they are talked about.